همه چیز درباره کامپوزیت ونیرها
دکتر میلاد میرمحمدی ، ایمپلنتولوژیست عضو انجمن رسمی آکادمی دندانپزشکان ICOI آمریکا

همه چیز درباره کامپوزیت ونیرها

بازگرداندن زیبایی ظاهر دندان های از دست رفته افراد یکی از اهداف اصلی دندانپزشکان زیبایی و ترمیمی می باشد. در طی سال های اخیر روش های مختلفی به منظور ایجاد زیبایی دندان ها به کار گرفته شده است و روز به روز همزمان با پیشرفت علم این روش های درمانی نیز تغییر پیدا کرده و بدون ایجاد عوارض جانبی دندان هایی زیبا و یکدست را به بیماران هدیه می بخشد. یکی از این روش ها که امروزه طرفدران زیادی نیز پیدا کرده است، کامپوزیت ونیرها می باشند. در ادامه نوشتار با این روش درمانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

دکتر میلاد میرمحمدی با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به اقدام به کامپوزیت دندان می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر میرمحمدی دندانپزشک و ایمپلنتولوژیست در تهران، با شماره 44244048 – 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

همچنین سوالات زیادی در مورد کامپوزیت ونیرها از سوی بیماران مطرح می شود که سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم:

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

فرق کامپوزیت ونیر با لمینت های سرامیکی چیست؟

آیا کامپوزیت ونیر به مینای دندان آسیب میزند؟

آیا کامپوزیت ونیرها تغییر رنگ پیدا می کنند؟

 

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر یک روش درمانی بسیار ساده به منظور تغییر شکل و رنگ دندان ها است. مواد کامپوزیت که در پر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد، به صورت لایه ای بر روی سطح دندان، قرار گرفته و با نور مخصوصی به دندان می چسبد. دندانپزشک زیبایی هنگام گذاشتن کامپوزیت ونیر، همانند لمینت ها، در انتخاب رنگ مناسب کامپوزیت دقت بالایی را به کار می گیرد. کامپوزیت ونیر یک روش ساده، نسبتاً سریع و ارزان است. اما به اندازه لمینت های سرامیکی با دوام نیستند.

اغلب افراد تمایل دارند برای داشتن یک لبخند زیبا از یک روش سریع با نتایج بسیار طبیعی استفاده کنند. کامپوزیت ونیر یک روش بسیار موثر، زیبا، ارزان و راحت در بهبود ظاهر دندان های شکسته، تغییر رنگ یافته و دندان های ترک خورده می باشد که گاهی از آنها به عنوان روکش های یک روزه یاد می شود.

نحوه ساخت کامپوزیت ونیر

دندانپزشک با استفاده از مواد پر کننده مخصوص رنگ دندان، رنگ و شکل دندان ها را تغییر می دهد. کامپوزیت ونیرها به دو روش مستقیم و غیر مستقیم ساخته می شوند.

در روش مستقیم ماده مخصوص بر روی دندان قرار می گیرد و دندانپزشک آن را به شکل دلخواه تغییر می دهد اما در روش غیر مستقیم، کامپوزیت ونیرها به وسیله این مواد در لابراتوار ساخته می شود و در مطب بر روی دندان ها قرار می گیرد.

چه کسانی می توانند کامپوزیت ونیر انجام دهند؟

روکش های دندانپزشکی گزینه خوبی برای افرادی است که به دنبال بهبود ظاهر و مشکلات زیبایی دندان های خود می باشند مانند:

  • دندان های تغییر رنگ یافته که با سفید کردن نمی توان آنها را روشن تر کرد
  • دندان های خرد شده یا شکسته
  • دندان های فرسوده
  • دندان های کج، نامنظم و یا ناهموار

با این حال، ونیرهای کامپوزیتی دندان برای همه مناسب نیست. زیرا برای گذاشتن کامپوزیت ها به مینای دندان و لثه های سالم احتیاج است، زیرا باید لایه ای از مینای دندان برداشته شود تا امکان قرار گرفتن روکش ها وجود داشته باشد. علاوه بر این ، فرد کاندید این روش باید سلامت عمومی دهان و دندان داشته باشد و به یک روال دقیق بهداشت دهان و دندان متعهد باشد. ونیرها ممکن است گزینه خوبی برای افرادی که دندان قروچه دارند و دندان های خود را به یکدیگر می سایند، نباشد، زیرا این می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن روکش ها شود.

توصیه می شود با دندانپزشک مشورت کنید تا تصمیم یگیرد که آیا روکش های دندان بهترین گزینه برای برقراری زیبایی دندان می باشد یا خیر. اگر کامپوزیت مناسب شما نیست، سایر گزینه های دندانپزشکی زیبایی می توانند به رفع مشکلات زیبایی کمک کند.

 

همه چیز درباره کامپوزیت ونیرها

تفاوت لمینت سرامیکی با لمينت كامپوزيتی

ساخت روکش کامپوزیتی اغلب سریع تر از روکش های سرامیکی (لمینت ها) می باشد. برخلاف روکش های سرامیکی که معمولاً دو روز برای ساخت آن زمان لازم است، کامپوزیت ونیر را می توان در یک جلسه انجام داد. در روکش کامپوزیتی، دندانپزشک روکش کامپوزیتی را به شکل مورد نظر و روی دندان آسیب دیده قرار می دهد. پس از آن، ماده اتصال دهنده و کامپوزیت اعمال می شود. پس تایش اشعه مخصوص به دندان ها و صیقل دادن آنها، درمان به پایان می رسد.

کامپوزیت ونیرها نیز مقرون به صرفه تر هستند و از آنجا که روکش های سرامیکی به تخصص و زمان بیشتری برای تولید نیاز دارد، بنابراین گرانتر است. روکش های کامپوزیتی قابل ترمیم هستند اما روکش های سرامیکی پس از یکبار آسیب دیدن باید تعویض شوند زیرا غیرقابل ترمیم هستند.

طول عمر کامپوزیت ونیرها 7-10 سال است. روکش سرامیکی با گذشت زمان لکه دار نمی شوند و می تواند 15 سال یا بیشتر عمر کنند.

تفاوت کامپوزیت و روکش دندان

هم روکش دندان و هم کامپوزیت ها نقایص دندان را پنهان و برطرف می کنند. از هر دو آنها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. با این حال، آنها یک تفاوت عمده دارند. روکش ها تمام دندان آسیب دیده را می پوشانند. به این ترتیب، اگر فردی تمایل داشته باشد تا تمام دندان شما محافظت شود، گزینه بهتری خواهد بود. از طرف دیگر کامپوزیت ها فقط قسمت جلوی دندان را می پوشاند و برای اصلاح لبخند طبیعی فرد کافی است. بنابراین انتخاب هریک از این روش ها به عنوان بهترین روش بستگی به نیاز فرد دارد. توصیه می شود به منظور انتخاب یک گزینه درمانی صحیح به یک دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی مراجعه نمایید

آیا در روش کامپوزیت دندان ها باید تراش داده شود؟

در این روش تا حد امکان دندان ها تراش داده نمی شود و در صورت لزوم به میزان بسیار کمی دندان ها تراش داده می شوند و یک لایه بسیار نازکی از مینای دندان برداشته می شود. اما در صورتی که دندان عقب و جلو باشند قبل از گذاشتن کامپوزیت باید تراش داده شوند تا کامپوزیت ها به خوبی روی دندان ها قرار گیرند.

کلام آخر

کامپوزیت ونیر می تواند یک راه حل مناسب برای افرادی باشد که لبخند سفیدی تر و جذاب تری می خواهند و تمایل دارند به سرعت به این نتیجه دست پیدا کنند. اما باید گفت که تنها راه دستیابی به یک انتخاب صحیح بین دو روش کامپوزیت ونیر و لمینت های سرامیکی این است که با دندانپزشک خود در مورد اهداف زیبایی شناسی صحبت کنید تا مشخص شود که بهترین روش برای شما چست؟ اگر به دنبال مقرون به صرفه ترین راه حل هستید، احتمالاً کامپوزیت ونیرها یک طرح درمانی مناسبی برای شما خواهد بود. با این حال، اگر به دنبال طبیعی ترین و با دوام ترین راه حل درمانی هستید و هزینه آن مدنظر شما نمی باشد، لمینت های سرامیکی نتیجه ای خارق العاده برای شما به همراه خواهد داشت.

 

راه های ارتباطی با دکتر میر محمدی:
  • آدرس: تهران – صادقیه – خیابان ستارخان- بعد از چهارراه اسدی – پلاک 1020- طبقه 2 واحد 3
  • شماره تماس: 44244048 – 021
  • ایمیل: info[at]dr-mirmohammadi.ir
  • اینستاگرام 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button