همه چیز درباره جراحی لثه
دکتر میلاد میرمحمدی ، ایمپلنتولوژیست عضو انجمن رسمی آکادمی دندانپزشکان ICOI آمریکا

همه چیز درباره جراحی لثه

در برخی موارد، ممکن است نیاز باشد برای درمان بیماری و یا شرایط موجود در لثه، مانند آماس و التهاب لثه، جراحی لثه انجام شود. پس  می توانیم بگوییم که هدف اصلی از انجام این روش، درمان بیماری لثه و هر گونه آسیبی است که می توانند به دلایل زیر ایجاد شوند:

 • رشد مجدد دندان ها و بافت های آسیب دیده
 • راه های پیشگیری از دست دادن دندان ها
 • کاهش فضا و شکاف ما بین دندان ها
 • تغییر شکل و فرم استخوان فک
 • حذف باکتری و عفونت

در این مقاله سعی داریم به بررسی جراحی لثه، شرایطی که با این روش درمان می شوند و هم چنین مراقبت های دوره نقاهت جراحی بپردازیم.

 

دکتر میلاد میرمحمدی با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به اقدام به درمان جراحی لثه می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر میرمحمدی دندانپزشک و ایمپلنتولوژیست در تهران، با شماره 44244048 – 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

جراحی لثه به درمان چه شرایطی کمک می کند؟

بیماری های لثه مانند ژینژیویت و پریودونتیت، می توانند به جراحی نیاز داشته باشند.

ژینژیویت، نوع خفیفی از بیماری لثه است که با قرمزی، تورم و خونریزی لثه ها همراه است. در بیشتر موارد، این بیماری به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تجمع جرم و پلاک روی لثه ها اتفاق می افتد.

پریودونتیت، فرم شدیدتری از بیماری لثه است. معمولا اگر ژیژیویت پیشرفت کند، تبدیل به پریودونتیت می شود که با واکنش های التهابی و تخریب استخوان و بافت همراه می باشد.

در طول واکنش های التهابی، لثه به تدریج از دندان جدا می شود. که نتیجه آن این می شود که راه برای ورود باکتری ها باز می شود و شاهد بروز عفونت خواهیم بود. در نتیجه، دندان و بافت نیز آسیب خواهند دید.

انواع روش های جراحی لثه

انتخاب نوع روش جراحی، به نوع و شدت بیماری لثه بستگی دارد.

قبل از جراحی، ابتدا لثه باید به طور کامل پاکسازی شود تا هر گونه جرم و باکتری از روی لثه برداشته شود.

روش دیگر این است که سطح ریشه دندان صاف و صیقلی شود تا فضای کمتری برای گیر افتان باکتری ها و تشکیل جرم وجود داشته باشد.

جراحی فلپ

جراحی فلپ، برای آن دسته از افرادی مناسب است که جرم در عمق لثه تشکیل شده است. این روش، شامل کشیدن لثه به بالا و برداشت هر گونه جرم و پلاک می باشد. بعد از پاکسازی ناحیه و برداشت جرم، لثه بخیه زده می شود و در صورت لزوم، استخوان نیز تغییر فرم داده خواهد شد.

گرافت استخوان

زمانی که استخوان اطراف ریشه دندان آسیب ببیند و یا تخریب شود، نیاز به پیوند و گرافت استخوان خواهد بود. این روش، شامل جابجایی استخوان آسیب دیده با استخوان جدید می باشد.

هدف از انجام این روش، نگه داری دندان در جای خود و کمک به رشد مجدد آن می باشد.

گرافت بافت

عقب نشینی بافت لثه می تواند به دلیل از دست دادن بخشی از بافت لثه باشد و نیاز است تا گرافت انجام شود، تا از بروز آسیب های بعدی پیشگیری به عمل آید.

در طول گرافت بافت، بافت از یک قسمت از بدن برداشته و به ناحیه مورد نظر، جایی که لثه عقب نشینی کرده است، پیوند زده می شود. این بافت می تواند از سقف دهان نیز گرفته شود.

گرافت بافت، نه تنها احتمال بروز آسیب های بعدی را به حداقل می رساند بلکه، ریشه را نیز تحت پوشش قرار خواهد داد.

آمادگی برای جراحی لثه

قبل از جراحی لثه، پزشک معایناتی را انجام می دهد تا از ایمن بودن انجام روش اطمینان حاصل گردد. در طول معاینه، موارد زیر بررسی خواهد شد:

 • سوابق پزشکی بیمار
 • معاینه کامل دهان، دندان ها و فک
 • بررسی هر گونه عفونت، آبسه و یا زخم

در خصوص مزایا و یا عوارض احتمالی این روش جراحی نیز صحبت خواهد شد.

 

همه چیز درباره جراحی لثه

همه چیز درباره جراحی لثه

در طول جراحی لثه چه اتفاقی می افتد؟

بسته به نوع جراحی، ممکن است این روش در حدود دو ساعت به طول بینجامد.

در برخی موارد، ممکن است بیمار تحت بیهوشی قرار بگیرد و یا با بی حسی موضعی انجام شود. در چنین مواردی، ماده بی حسی به لثه ها تزریق خواهد شد.

در طول جراحی، از ابزارهای استریلی استفاده می شود تا احتمال بروز عفونت به حداقل برسد.

بعد از ایجاد برش بر روی خط لثه، لثه از روی دندان ها برداشته می شود. این کار، امکان مشاهده ریشه دندان را برای دندانپزشک فراهم می کند. هر گونه جرم، پلاک و عفونت از ناحیه برداشته خواهد شد.

به دنبال پاکسازی عمیق، سایر روش ها از جمله تغییر شکل لثه نیز انجام خواهد شد.

بعد از اتمام جراحی، لثه در جای اصلی و مناسب بخیه زده می شود. از بیمار خواسته می شود هفت تا ده روز بعد از جراحی، برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کند.

دوره نقاهت جراحی لثه

دستورات و نکات لازم در خصوص مراقبت های بعد از جراحی، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

معمولا نیاز است بیمار تا چند روز بعد از جراحی، داروی مسکن مصرف کند.

برخی دیگر مراقبت ها عبارتند از:

 • استفاده از دهان شوی های ضد عفونی کننده، برای تمیز شدن دهان و پیشگیری از بروز عفونت
 • عدم انجام فعالیت های شدید بدنی
 • خوردن مواد غذایی نرم تا چند روز بعد از جراحی
 • کنار گذاشتن استعمال سیگار و دخانیات

توصیه می شود بیمار یک تا دو هفته بعد از جراحی، جهت چکاپ به دندانپزشک مراجعه کند تا روند بهبود و ترمیم لثه ها بررسی و بخیه ها کشیده شوند.

معمولا ظاهر لثه ها بعد از جراحی تغییر می کند. لثه ها و دندان ها به مرور ترمیم می یابند و کشیده و محکم تر از قبل خواهند شد.

ممکن است برخی افراد با علائمی مانند حساس شدن به حرارت و سردی روبرو شوند که این مورد در صورت استفاده از خمیردندان های ضد حساسیت برطرف خواهد شد.

آیا راهی برای پیشگیری از بروز بیماری های لثه وجود دارد؟

از آن جایی علت اصلی بروز بیماری های لثه، رشد بیش از حد باکتری و تجمع جرم است، توصیه می شود افراد تا حد امکان بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و دندان های خود را مسواک بزنند.

مسواک زدن دو مرتبه در طول روز، از بروز بیماری های لثه و یا بازگشت مجدد آن ها پیشگیری خواهد کرد.

در پایان این که،

در صورتی که نسبت به درمان بیماری های لثه اقدامی صورت نگیرد، شاهد بروز مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی، دیابت و یا تولد نوراد با وزن پایین خواهیم بود.

بیماری لثه می تواند منجر به بروز عفونت در لثه و در نهایت از دست رفتن بافت لثه و دندان ها شود. جراحی لثه می تواند به درمان بیماری های لثه کمک و از بروز مشکلات بیشتر در آینده پیشگیری کند.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button