مراحل و زمان بندی ایمپلنت دندان
دکتر میلاد میرمحمدی ، ایمپلنتولوژیست عضو انجمن رسمی آکادمی دندانپزشکان ICOI آمریکا

مراحل و زمان بندی ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان یکی از موثرترین روش های دستیابی به دندان های طبیعی که در اثر عوامل مختلفی از دست رفته اند. با کاشت ایمپلنت دندان می توان بدون هیچ نگرانی از انجام تمام فعالیت های روزمره مانند خوردن، لبخند زدن و صحبت کردن لذت برد.

اما در بحث درمان ایمپلنت مراجعین عزیزی که به مطب ها یا کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند در ارتباط با جلسات درمان سوالاتی مانند ایمپلنت دندان چند مرحله دارد؟ مراحل ایمپلنت چقدر طول میکشد؟ را می پرسند. در این نوشتار قصد داریم تا به پاسخ این سوالات بپردازیم.

 

دکتر میلاد میرمحمدی با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به اقدام به درمان ایمپلنت دندان می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر میرمحمدی دندانپزشک و ایمپلنتولوژیست در تهران، با شماره 44244048 – 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

جلسه اول ایمپلنت دندان

در جلسه اول تنها جراحی و کاشت فیکسچر یا همان ریشه انجام می شود که در واقع این قطعه نقش ریشه دندان در آینده را ایفا می کند و مهم ترین جلسه درمان در ایمپلنت همین جلسه اول می باشد که ریشه کار گذاشته می شود. بعد از قرار گرفتن ریشه داخل استخوان، لثه بخیه زده می شود تا زخم ناشی از جراحی ترمیم شود. بنابراین در جلسه اول بیمار هیچ قطعه ای را داخل دهان خود نمی بیند، بلکه در این جلسه تنها ریشه داخل استخوان فک قرار داده می شود. بسته به مارک و جنس ایمپلنت و ناحیه از فک ایمپلنت یا ریشه قرار می گیرد و همچنین کیفیت و کمیت استخوانی که اطراف ایمپلنت قرار دارد زمان جلسه دوم تعیین می شود. ممکن است جلسه دوم 1 ماه بعد، 2 ماه بعد، 3 ماه یا حتی ممکن است بعد از 6 ماه بعد انجام شود.

 

جلسه دوم ایمپلنت دندان

در جلسه دوم ایمپلنت جراح یا دندانپزشک جراحی مرحله دوم را انجام می دهد و با استفاده از تاج موقت یا هیلینگ اباتمنت، ایمپلنت یا ریشه داخل استخوان فک را از طریق برش کوچکی در لثه به محیط دهان می کند تا در این مدت که تاج موقت یا همان هیلینگ اباتمنت روی لثه و ریشه قرار دارد باعث بازسازی لثه و آماده سازی ناحیه برای قرار گرفتن تاج اصلی و روکش بر روی ریشه در جلسات بعدی فراهم شود. پس نکته مهم برای بیماران این که بدانند در جلسه دوم نیز همچنان روکش تحویل داده نمی شود و بسته به زمان ترمیم لثه که چه مدت زمانی طول می کشد که لثه بهبود پیدا کند، زمان جلسه سوم تعیین می شود. ممکن است در برخی از افراد 2 یا 3 هفته بعد و یا حتی 4 هفته بعد جلسه سوم انجام شود.

جلسه سوم ایمپلنت دندان

در جلسه سوم درمان ایمپلنت، دندانپزشک با استفاده از قطعات خاصی از سطح ایمپلنت یا ریشه داخل استخوان قالب گیری می کند و نهایتا قالب برای ساخت روکش به لابراتوار فرستادده می شود. در همین جلسه از فک مقابل بیمار(یعنی فکی که ایمپلنت در آن قرار ندارد) نیز قالب گیری می شود. به جهت اینکه ساخت روکش از لحاظ ارتفاع و تماس با فک مقابل یا روکش ایمپلنت ساخته شده، دقیق و مناسب باشد. در خاتمه جلسه سوم، قالب گیری با استفاده از کیت های تشخیص رنگ، تعیین رنگ روکش ایمپلنت نیز انجام می شود و رنگ مورد نظر به لابراتوار سفارش داده می شود.

جلسه چهارم ایمپلنت دندان

در جلسه چهارم درمان ایمپلنت، دندانپزشک بعد از باز کردن تاج موقت، تاج اصلی یا همان اباتمنت را بر روی ایمپلنت یا ریشه قرار می دهد و سپس روکش بر روی تاج یا اباتمنت سوار می شود. پس از آن دندانپزشک روکش ایمپلنت را هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاظ عملکرد یا فانکشن چک می کند تا ببیند از لحاظ ظاهری مورد پسند می باشد یا از لحاظ فانکشن و جویدن برای بیمار قابل استفاده است یا خیر. همچنین از لحاظ کوتاهی و بلندی و همچنین میزان فشار بر روی لثه و میزان فشار بر روی دندان های مجاور ایمپلنت را چک می کند.

در صورت نبود مشکل در ساخت روکش دندانپزشک روکش را در همان جلسه به بیمار تحویل می دهد و درمان ایمپلنت در همینجا به پایان می رسد اما اگر در هر یک از این مواردی که ذکر شد کوچکترین اشکالی در روکش ایمپلنت وجود داشته باشد، روکش مجددا به لابراتوار برگردانده می شود و اشکالات آن برطرف می شود. حتی گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد تا مجددا قالب گیری صورت گیرد و نهایتا در جلسه دیگری روکش تحویل داده شود.

 

مراحل و زمان بندی ایمپلنت دندان

طول جلسات درمان ایمپلنت به چه عواملی بستگی دارد؟

طول جلسات درمان ایمپلنت دندان و در واقع به پایان رسیدن مراحل این درمان و قرار گرفتن روکش بر روی ریشه و استفاده از آن، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

  • یکی از عوامل بسیار مهم در طول درمان ایمپلنت، کیفیت و کیمت استخوان بیمار می باشد. اینکه آیا بیمار استخوان خوبی از لحاظ کیفیت دارد یا خیر و آیا تراکم استخوان مناسب است تا ایمپلنت در فک جوش بخورد یا نه. آیا اندازه و میزان استخوان کافیست یا نیازمند قرار دادن پودر استخوان در فک می باشد. همه اینها مواردی هستند که طول درمان را تحت تاثیر قرار می دهند. ممکن است در فک پایین یک بیمار کیفیت استخوان خوب نباشد و مانند فک بالا باشد یا کمیت استخوان خوب نباشد یعنی اندازه و میزان استخوان ها نسبت به فول استانداردها کمتر باشد. بنابراین در این موارد نیز ایمپلنت با اینکه در فک پایین قرار گرفته، زمان بیشتری طول می کشد تا بتوان از آن استفاده کرد و روکش بر روی آن قرار داد.
  • نکته مهم دیگری در ارتباط با ایمپلنت این است که جایگاهی که ایمپلنت در فک قرار می گیرد نیز متفاوت می باشد. به طور مثال ایمپلنت در فک پایین در قسمت جلویی زودتر تحت قالب گیری و قرار دادن روکش می باشد در صورتی که در ارتباط با همین ایمپلنت در فک بالا شرایط کاملا متفاوت است. چرا که در فک بالا استخوان بیمار از کیفیت پایین تری برخوردار است و قوام خوب را در استخوان نسبت به فک پایین پیدا نخواهد کرد و در فک بالا زمان درمان ایمپلنت طولانی تر می باشد.
  • همچنین خود ایمپلنت نیز تاثیر گذار است، اینکه جنس و مارک ایمپلنت چه نوعی باشد و از چه موادی در سطح ایمپلنت استفاده شود تا بتوان این امر را تسریع بخشید.
  • ایمپلنت در نقاط مختلف فک از لحاظ زمانی متفاوت است، به طور کلی اگر ایمپلنت در فک پایین نرمال و در قسمت جلو قرار گیرد حدودا 2 ماه بعد می توان قالب گیری کرد و روکش این ایمپلنت را قرار داد اگر ایمپلنت در فک پایین در قسمت های عقب تر که میزان استخوان به لحاظ دانسیته و تراکم نسبت به قدام فک پایین دانسیته کمتری دارد، مدت زمان به 2 ماه و نیم تا 3 ماه تغییر پیدا می کند. همچنین در فک بالا چه در قدام و چه در خلف حدودا بین 3 و نیم تا 4 ماه طول می کشد تا روکش ایمپلنت را قرار داد.

“نکته مهم دیگر اینکه در همه مواردی که از پیوند استخوانی استفاده می شود بهتر است که زمان قالب گیری ایمپلنت و تحویل روکش بیمار را به 6 تا 8 ماه بعد تغییر داد.”

کلام آخر

فرآیند درمان کاشت ایمپلنت دندان یک فرآیند دشوار همراه با پیچیدگی های زیادی است که با توجه به شرایط و وضعیت بیمار ممکن است تعداد جلساتی که توسط دندانپزشک در نظر گرفته می شود متفاوت خواهد بود. بنابراین باید توجه داشت که یک ایمپلنت دندان تا زمانی که تکمیل شود چندین جلسه زمان لازم دارد و افراد تصور نکنند که در همان جلسه اول دندان به طور کامل به آنها تحویل داده می شود.

توصیه می شود پیش از اقدام برای انجام ایمپلنت دندان با یک دندانپزشک خود مشاوره های لازم را داشته باشید و از مناسب بودن جایگزینی دندان برای خود اطمینان حاصل نمایید. رعایت تمام استانداردهای لازم از سوی دندانپزشک در طول درمان ایمپلنت الزامی می باشد.

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button