لمینت دندان چیست و در چه افرادی انجام می شود؟
دکتر میلاد میرمحمدی ، ایمپلنتولوژیست عضو انجمن رسمی آکادمی دندانپزشکان ICOI آمریکا

لمینت دندان چیست و در چه افرادی انجام می شود؟

پوسته های نازک متناسب با شکل و ویژگی های دندان هر شخص که به لمینیت نیز معروف است به منظور افزایش زیبایی، تغییر شکل، رنگ، اندازه و طول یک یا چند دندان مورد استفاده قرار می گیرد. ونیرها پوسته های بسیار نازک، چینی یا رزینی هستند که در اغلب مواقع برای ترمیم مجدد دندان های شکسته، بدشکل یا نامنظم به سطح دندان ها متصل می شوند و همچنین گزینه بسیار مناسبی برای دندان های تغییر رنگ یافته هستند که به درمان های سفیدکننده سنتی پاسخ نمی دهند. لمینت ها به طور معمول به دندان ها ظاهر طبیعی می دهد، توسط لثه ها به خوبی تحمل می شود و همچنین در برابر لکه ها مقاوم هستند.

 

دکتر میلاد میرمحمدی با به کار گیری تکنیک های پیشرفته و روز دنیا و دستگاه های مجهز به اقدام به درمان لمینت دندان می کنند. شما عزیزان می توانید برای مشاوره و تعیین وقت قبلی از دکتر میرمحمدی دندانپزشک و ایمپلنتولوژیست در تهران، با شماره 44244048 – 021 و پیج اینستاگرام ایشان ارتباط برقرار کنید.

 

مراحل نصب لمینت دندان

لمینت ها پوسته هایی بسیار نازک هستند که با استفاده از یک پرسلن فوق العاده قوی ساخته شده اند و مستقیماً به قسمت جلوی دندان وصل می شوند. دندانپزشک هرکدام را به طور سفارشی درست می کند تا کاملاً مناسب هر دندان باشد که با استفاده از چسب مخصوص دندان به دندان وصل می شود. لمینت ها گزینه بسیار مناسبی برای پوشاندن انواع نواقص دندان مانند شکستگی های دندان و لکه ها هستند.

اما برای نصب این لمینت ها بر روی دندان در ابتدا باید دندان آماده سازی شود. یکی از مراحل مهم نصب لمینت بر روی دندان، آماده سازی دندان می باشد. برای این کار ابتدا یک لایه بسیار نازک از مینای دندان باید تراشیده شود. سپس دندانپزشک از دندان های فرد قالب گیری کرده و قالب برای لابراتوار ارسال می شود. مدت یک تا دو هفته زمان برای آماده سازی لمینت ها لازم است. پس از تحویل گرفتن آنها از نظر ظاهری و عملکرد توسط دندانپزشک مورد بررسی قرار می گیرند. همچنین رنگ لمینت ها با همکاری دندانپزشک و بیماری تعیین می شود تا نتیجه مطلوبی پس از نصب لیمنت دندان برای فرد حاصل شود.

لمینت دندان چیست و در چه افرادی انجام می شود؟

چه کسانی کاندید مناسبی برای لمینت دندان هستند؟

افرادی می توانند بیشترین بهره را از لمینت های دندان ببرند که مایل به تغییر شکل لبخند خود هستند اما نباید مشکل یا بیماری در دندان های خود داشته باشند. بنابراین یکی از مهم ترین مواردی باید قبل از گذاشتن لمینت دندان به آن توجه کرد، داشتن دندان و لثه های سالم است. اما به طور کلی لمینت در :

  • افرادی که دندان های تغییر رنگ یافته دارند. این تغییر رنگ ممکن است در اثر مصرف بیش از حد قهوه، کشیدن سیگار و یا مصرف مواد غذای رنگی باشد.
  • افرادی که فاصله بین دندانی زیادی دارند. افرادی که به طور مادرزادی دارای فاصله بین دندانی هستند. همچنین از لمینت دندان می توان به منظور اصلاح بهم ریختگی های دندانی یا تغییر موقعیت دندان هایی که فرورفتگی یا برآمدگی در آنها وجود دارد.
  • افرادی که لبه های دندان آنها در اثر ضربه شکسته یا ترک خورده است.
  • افرادی که تمایل به اصلاح طرح لبخند خود دارند.

چه کسانی نباید لمینت دندان انجام دهند؟

در حالی که لمینت دندان می تواند گزینه ای بسیار عالی برای بهبود ظاهر لبخند افراد باشد اما باید توجه داشت که لمینت ها راه حل مناسبی برای هر فرد  نمی باشد. در ادامه به چند دلیل ممکن است لمینت دندان برای برخی افراد مناسب نباشد اشاره می شود:

پوسیدگی دندان

بیماران مبتلا به پوسیدگی پیشرفته دندان کاندیداهای خوبی برای رنصب لمینت دندان نیستند. لمینت تنها برای دندان هایی گذاشته می شود که دارای لکه هستند یا آسیب های جزئی دارند. برای دندان های آسیب دیده شدید گزینه های درمانی بهتری می باشد.

دندان قروچه

از آنجا که روکش های دندانی بسیار نازک و شکننده به نظر می رسند ، ممکن است برای افرادی که مرتباً دندان قروچه دارند مناسب نباشد. به منظور کاهش بروز هرگونه مشکلات مربوط به سایش دندان و ترک این عادت مخرب دندانی، دندانپزشک به این افراد یک محافظ دندان به نام نایت گارد ارائه می کند.

حساسیت

در حالی که بسیاری از افراد در طول زندگی خود حساسیت دندانی را تجربه کرده اند، ممکن است پس از نصب لمینت دندان این حساسیت بالا می رود. زیرا برای نصب لمینت های دندانی نیاز است تا دندانپزشک یک لایه نازک از مینای دندان را بردارد که اینکار به افزایش حساسیت دندانی کمک زیادی می کند.

ماندگاری لمینت های دندانی

از آنجایی که ونیرهای دندان اغلب به تغییر شکل و تجدید ساختار دندان ها منجر می شود بنابراین یک روش دائمی و غیر قابل برگشت تلقی می شود. در صورت استفاده صحیح و مراقبت از آن، این لمینت ها قبل از نیاز به ترمیم یا تعویض، می توانند تا 10 سال عمر کنند. طبیعت ماندگار روکش ها می تواند یک به عنوان یک مزیت یا عیب تلقی شود، بنابراین قبل از اینکه برای انجام این کار اقدام کنید بهتر است با دقت و مشورت با دندانپزشک خود تصمیم بگیرید.

کلام آخر

لمینت های دندانی پوسته های بسیار نازکی هستند و معمولا به گونه ای طراحی می شوند که متناسب با دندان های شما باشند. درست است که لمینت دندان یکی از روش های بسیار رایج در بهبود ظاهر زیبایی دندان ها می باشد اما درک این نکته ضروری است که بدانید لمینت های دندان مناسب هر کسی نمی باشد. برای آگاهی از این مساله که آیا شما کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت دندان هستید یا خیر باید به یک دندانپزشک زیبایی مراجعه کنید زیرا تنها او می تواند شما را در انتخاب بهترین روش برای زیبایی بخشیدن به دندان هایتان راهنمایی و کمک کند، بنابراین از قرار ملاقات با دندانپزشک نترسید و در مورد نگرانی های خود با او صحبت کنید.

 

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button